احراز هویت بیومتریک مبتنی بر الگوی رگ‌ها

در کف دست، انگشت و چشم هر کدام از ما الگوی منحصر به فرد مویرگی وجود دارد که تغییر این الگو اگر نه غیرممکن که بسیار پیچیده و سخت است. بر همین اساس احراز هویت مبتنی بر الگوی رگها روشی با امنیت مناسب و دقتی بالاست

احراز هویت بیومتریک
احراز هویت بیومتریک مبتنی بر رگ دست

علاوه بر این سیستم های مبتنی بر این ویژگی دارای مزایای بی شماری از جمله هزینه کم و دقت بالا هستند

مقایسه روشهای احرازهویت بیومتریک
مقایسه روشهای احرازهویت بیومتریک

در جداول نمایش داده شده در بالا مقایسه مناسبی از روشهای مختلف احراز هویت بیومتریکی دیده می‌شود، این دو جدول برگرفته از دو منبع مختلف است و نتایجی تا حدی متفاوت را ارائه می‌کند اما در هر حال، این روش احراز هویت، روشی نوآورانه و قابل دسترس است که می‌تواند در لیست انتخاب روش احراز هویت بیومتریک دستگاههای موبایل، دستگهای خودپرداز بانکی، سایتهای پرداخت و بانکی و … قرار گیرد

 

همکاری برای برنده شدن / قدرت اکوسیستم‌های مالی به عنوان یک استراتژی بازار

قدرت یک اکوسیستم در همبستگی اجزاء آن نهفته است، اما دستیابی به همبستگی و تعادل، زمانی که بیش از دو طرف در اکوسیستم درگیر هستند، کار آسانی نیست.

بیایید با یک مثال به این موضوع ورود کنیم، رویدادی در حال برنامه‌ریزی است و می‌بایست جایگاه صندلی مهمانان رویداد را مشخص کنیم، شما نمی‌توانید صندلی آقای آبی و آقای زرد را کنار هم بگذارید! این دو با هم‌صحبتی ندارند. خانم سبز با آقای آبی خوب کنار می‌آید مگر اینکه خانم قرمز هم در صندلی کناری آن‌ها باشد. وقتی آقای بنفش و خانم صورتی دور هم جمع می‌شوند، همیشه با آقای آبی و آقای زرد بحث می‌کنند.

خوب، شما در تلاشید تا ترکیب جادویی را ایجاد کنید که در آن همه آقایان و خانم‌ها خوشحال باشند. این همان سطح از ملاحظات عملیاتی و فنی در تعیین شکل یک اکوسیستم مالی است که باید به آن توجه داشت.

حالا به اکوسیستم Sofi (شرکت ارائه‌دهنده خدمات مالی در آمریکا) نگاهی بیندازیم! انتخاب تک‌تک این اجزاء و چینش و ارتباطات مابین آن‌ها و هسته اصلی Sofi ماجرایی است مشابه، اما بسیار پیچیده‌تر از چالش ایجاد ترکیب جادویی از هم‌نشینی مدعوین رویداد ما!

اکوسیستم سوفی SOFI
اکوسیستم سوفی SOFI
نمای زیر پنج نوع اکوسیستم مالی دیجیتال که آینده فعالیت‌های مالی را شکل می‌دهند نشان می‌دهد که در ادامه با توصیفی کوتاه از هریک به شفاف‌سازی آن پرداخته خواهد شد.
پنج نوع اکوسیستم مالی دیجیتال
پنج نوع اکوسیستم مالی دیجیتال
برای مطالعه ادامه مطلب اینجا کلیک بفرمایید.

اپل با سرویس Apple Pay later به جمع سرویس‌دهندگان جهانی الان بخر، بعدا پرداخت کن پیوست.

اپل با سرویس Apple Pay later به جمع سرویس‌دهندگان جهانی الان بخر، بعدا پرداخت کن پیوست. این سرویس در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل ۲۰۲۲ معرفی شد و قرار است تا اواخر سال جاری در آمریکا راه‌اندازی شود.

BNPL
BNPL

سرویس Pay later در Apple Wallet تعبیه می‌شود و برای هر خریدی که از طریق Apple pay انجام می‌گیرد قابل استفاده است، گفتنی است خدمات پرداخت مبتنی بر آیفون توسط ۸۵ درصد خرده فروشان ایالات متحده پذیرفته شده است و مشتریان می‌توانند هزینه یک خرید را به چهار پرداخت مساوی با بهره و کارمزد صفر تقسیم کنند و در یک دوره مشخص آن را پرداخت کنند.

اپل برای ورود به این صنعت از همپای تجاری خود بانک Goldman Sachs  برای تامین مالی اعتبار استفاده می‌کند و همچنین موضوع اعتبارسنجی مشتریانش را در دستور کار دارد.

اگر خبرهای این حوزه را دنبال کنید شاهد تحلیل‌های موافقان و مخالفان ورود اپل به این حوزه پر سر و صدای این روزها هستیم.

به نظر می‌رسد خبرهای بیشتری از این ورود جنجالی اپل به حوزه BNPL در آینده نزدیک خواهیم شنید.

 

شباهت‌‌های عملیاتی شرکت‌های بانکی و مخابراتی

ارتباطات جهانی و خدمات مالی در دسترس دو نیاز ضروری این روزهاست، هر یک از دو صنعت بانکداری و مخابراتی به تنهایی بازیگرهای قدرتمندی در صحنه فعالیت‌های روزمره ما هستند، حالا تصور کنید اقدام این دو چه آورده‌هایی به همراه خواهد داشت.

TelcoBank

بانک‌ها خدمات مالی به روز ارائه می‌کنند و شرکت‌های مخابراتی آن را به سرعت Scale می‌کنند! خدمات مالی مبتنی بر سیم‌کارت قطعا اتفاق بزرگ بعدی خواهد بود.

به شباهت‌های عملیاتی این دو صنعت قدرتمند در تصویر نگاه کنید.

در سال‌های آینده، شرکت‌های مخابراتی هیبریدی را شاهد خواهیم بود که انواع خدمات بانکی و اکوسیستم‌های غنی حوزه پرداخت را ارائه می‌کنند.

#Telecom

#Digitalbank

#Telcobank

#تلکوبانک

#مخابرات_هیبریدی

#همراه_اول

#ایرانسل

#رایتل

تلاقی نئوبانک‌ها و BNPL

تلاقی نئوبانک‌ها و BNPL
تلاقی نئوبانک‌ها و BNPL

نئوبانک‌ها و BNPLها (Buy Now Pay Later) دو مگاتِرند جهانی دنیای فین‌تک‌ها هستند که هر دو را می‌توان محصول دوران کرونا و پساکرونا دانست. این دو در بسیاری از راهکارهای ارائه شده در دنیا با یکدیگر تلاقی پیدا کرده‌اند و حاصل این تلاقی ایجاد محصولات BNPL خلاقانه برای مشتریان بانکهای جدید تحت عنوان نئوبانکها بوده است. نئوبانک‌ها در تلاشند تا دسترسی به خدمات بانکی و مالی همچون خدمات BNPL را با حداقل پیچیدگی و حداکثر راحتی در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

در همین راستا در یادداشتی بر تلاقی‌های انجام شده این دو مگاترند جهانی اشاره و در سایت عصر بانک منتشر شده است.

این یادداشت در لینک زیر قابل دسترس است: https://asrebank.ir/?p=179978

یادداشت‌های من در رسانه‌ها

اضافه کردن خدمات پیکاپ به بلیت‌های پرواز

پیکاپ مسافر ایرلاین
خدمات ارزش افزوده به مسافرین پروازی

صنعت هواپیمایی کشور ما، به دلایل مختلف، صنعتی فرسوده است درخصوص ناوگان هوایی نظری نمی‌دهم اما شواهد گویای حرفهاست

 در باب ارائه خدمات ارزش افزوده به مشتریان هم، اوضاع و احوال کم از شرایط تجهیزات و امکانات سخت افزاری ندارد. ما به عنوان مسافرین پروازی با حداقل امکانات و حداکثر هزینه‌ها (بالاجبار) در حال استفاده از سرویس‌های خطوط هوایی کشور هستیم

در دنیا (بعد از عبور از دغدغه مطرح شده در قسمت اول نوشته‌ام) یکی از جاهایی که ایرلاین‌ها از آن سودهای خوبی می‌برند، ارائه خدمات ارزش افزوده در کنار فروش بلیت به مسافرانشان است، از خدماتی مثل رزرو صندلی خاص گرفته تا انتخاب غذا و نوشیدنی و یا سفارش خدمات ویژه‌ای مثلا برای پوشش شرایط جسمی خاص مسافر

موضوع پیکاپ مسافر از محل اقامت، به فرودگاه هم موضوعی است که همیشه مطرح بوده اما به دلیل پیچیدگی‌های پیاده‌سازی و اجرایی کردن این موضوع، حداقل در نمونه‌های داخلی (به صورت فراگیر و Scale شده) وجود ندارد و در نمونه‌های خارجی هم تلاش‌هایی نه چندان شناخته شده وجود دارد

مسافر، بلیت رفت و برگشت رو خریده است و قدم بعدیش دغدغه یادآوری ساعت پرواز، تخمین مدت رسیدن به فرودگاه و زمان لازم برای انجام اقدامات قبل از سوار شدن به هواپیما، گرفتن تاکسی و البته هزینه‌های مسیر تا فرودگاه است

شرکتی مثل Landline با همکاری با چند ایرلاین به سمت ارائه این سرویس حرکت کرده و با شعار “فرودگاه‌های آینده: تجربه فرودگاه اختصاصی با دسترسی اقتصادی” خدمات خوبی رو به مسافران خطوط هوایی طرف قراردادش ارائه می‌کند، خدماتی مثل:

🏡 پیکاپ از منزل (یا محل کار)

👩‍💻 وای فای و سرگرمی داخلی

🔒 ضمانت رساندن به موقع مسافر

🧳 بررسی آسان و سریع چمدان

👩‍✈️ دسترسی به چک‌های امنیتی سریع

✈️ اولویت سوار شدن

شاید در شرایطی که باید به غذا فکر کنیم، تفکر به کیفیت ظرف و ظروف سرو غذا منطقی نباشد اما این مسیریست که دیگران در این بیزینس در حال حرکت و ایده‌پردازی هستند و ایرلاین‌هایی که اوضاع بهتری در کشور دارند، در شرایط پساکرونایی و افزایش سفرها، شاید بتوانند کمی به این موضوعات فکر کنند و یا فعالین حوزه حمل و نقل داخلی درون شهری (و حتی برون‌شهری) می‌توانند نیم نگاهی به این حوزه داشته باشند.

انگشترهای هوشمند OURA

در حالیکه تمرکز ابزارهای پوشیدنی پایش سلامت و تحرک بدنی، حول و حوش ساعتهای هوشمند می‌چرخد شرکت Oura تمرکز اصلی خود را در ارائه انگشتر هوشمند قرار داده است و در ماههای اخیر نسل ۳ این انگشترها را با قیمت حداقل ۲۹۹ دلار روانه بازار کرده است و به فروشی بالغ بر یک میلیون حلقه از این انگشترهای هوشمند رسیده است.
ادعای این شرکت این است که انگشتان دست فاکتورهای با ارزشتری برای اندازه‌گیری و پایش و ردگیری سلامت انسان داراست. از جمله قابلیت‌های این انگشتر هوشمند می‌توان به پایش وضعیت بدن در حالت خواب و وضعیت سلامت قلب، میزان تب، پیش‌بینی زمان پریود خانم‌ها، سنجش اکسیژن خون و افزونه‌های صوتی اشاره کرد.
این حلقه‌ها در حال حاضر در ۴ رنگ نقره‌ای، سیاه، استیل و طلایی با وزنی نزدیک به وزن یک حلقه معمولی (۴ تا ۶ گرم) و به صورت ضدآب عرضه شده است و قابلیت اتصال به Apple Health و Google Fit را داراست، طول عمر باتری این انگشتر پوشیدنی ۴ تا ۷ روز است.
این رینگ‌های پوشیدنی به یک اپلیکیشن موبایل متصل شده و امکان تنظیم و رصد آیتم‌های مختلف را فراهم می‌کند.
مدل درآمدی این شرکت هم جالب است، علاوه بر هزینه اولیه برای ارائه یک‌سری قابلیتهای افزوده، هزینه اشتراک ماهانه نیز از مشتریان خود دریافت می‌کند که این عدد در حال حاضر ۶ دلار در ماه است.
سایت شرکت : https://ouraring.com

احراز هویت مستمر – احراز هویت مبتنی بر رفتار

⬅️ در یکسال گذشته با توجه به پروژه کاریم تمرکز بیشتری بر فناوریهای احراز هویت داشته‌ام و نتیجه گوشه‌ای از مطالعات اخیرم در یادداشتی با موضوع “احراز هویت مبتنی رفتار – احراز هویت مستمر” در واپسین روزهای سال ۱۴۰۰ در رسانه وزین راه پرداخت قابل دسترس هست

✅ در این یادداشت به مرور جنبه‌های مختلف احراز هویت براساس رفتارهای فردی در طول زمان پرداختم و به نظر می‌رسد که با حساس شدن سرویس‌های عرضه شده بر بستر وب و موبایل اپلیکیشن‌ها به صورت آنلاین لزوم ایجاد تدابیر امنیتی در عین کاربرپسند بودن، اجتناب ناپذیر است.

لینک یادداشت : https://way2pay.ir/263250/

پذیرای نظرات با ارزش شما هستم

حضور یک بانک آمریکایی به عنوان اولین بانک در متاورس

JPMorgan بزرگترین بانک آمریکایی خبر از ایجاد یک سالن اختصاصی به نام Onyx در Decentraland ( اولین دنیای مجازی مبتنی بر بلاکچین) داده است و خود را به عنوان اولین اعطا کننده‌ی وام در متاورس معرفی کرده است. Onyx  به مجموعه خدمات مجاز مبتنی بر اتریوم این بانک اشاره دارد.

این بانک در کنار انتشار این خبر در مقاله‌ای به بررسی فرصت یابی مشاغل در دنیای متاورس پرداخته است. این مقاله نشان می‌دهد با گذشت زمان املاک مجازی می‌تواند در خدماتی مثل اعتبار، رهن و قراردادهای اجاره استفاده شود و مدیریت وثیقه در دنیای مجازی رونق خواهد گرفت. میانگین قیمت زمین در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ دو برابر شده است و از ۶ هزار دلار به ۱۲ هزار دلار در ۴ سایت اصلی متاورس رسیده است، این ۴ سایت عبارتند از:

Decentraland, The Sandbox, Somnium Space and Cryptovoxels

منبع: https://www.coindesk.com/

وندینگ ماشین‌ها … بی‌ادعاهای جذاب یا پردردسرهای خوش چهره؟

من خواسته و ناخواسته به باغ کتاب زیاد سر می‌زنم و خوشبختانه هر بار به این مرکز که حالا دیگه از یک مرکز معرفی و فروش کتاب فراتر رفته قدم میگذارم، موضوعات جالبی به چشمم میاد مثلا قبلا در مورد صندوقهای تعبیه شده برای قراردادن کیف و وسایل قبل از ورود به بخش فروش کتاب بزرگسالان نوشتم، این بار در کنار سرویس‌های بهداشتی خانم‌ها در این مرکز با دستگاه PAD ATM مواجه شدم (والبته قبلا تصاویرش رو دیده بودم) وندینگ ماشینی (دستگاه فروش خودکار) که مختصر و مفید امکان خرید پد بهداشتی رو برای خانمها فراهم کرده است. جستجوی مختصری کردم و به دستگاه MASK ATM همین شرکت (شرکت مدیکو ای کیو ( medico eq ) ) رسیدم که اون هم ابتکار با ارزشی بود و البته تحلیلم بر این هست که با توجه به فروکش کردن شیوع  Covid 19(امیدوارم) کمی برای معرفیش به بازار دیر شده باشه.

از نقاط مثبت وندینگ ماشین‌ها می‌توان به ۲۴ ساعته بودنشون و عملکرد بی‌وقفه و خستگی ناپذیرشون اشاره کرد اما چالشهایی که پیش روی فراگیری اونها وجود دارد در کنار قیمت تمام شده دستگاه، بحث امنیت این دستگاهها (به لحاظ جلوگیری از دزدیده شدن دستگاه و همین طور جلوگیری از آسیب رسانی به اونها) است و همین‌طور بحث تامین به موقع کالای قابل عرضه این دستگهاست کما اینکه با دستگهای زیادی مواجه شدیم که به دلیل خالی شدن مخزن کالا قادر به خدمات رسانی نیستند و در آخر مسئله مهم بعدی موضوع تعمیر و نگهداری و پشتیبانی از مشتریان از این دستگاه هاست که احتمالا با گستره وسیع جغرافیایی می‌تواند در کنار تامین کالای قابل فروش اونها مورد نظر قرار بگیرد.

وقتی به ابعاد مثبت و منفی موضوع نگاه می‌کنم حقیقتا انتخاب یک وندینگ ماشین برای ارائه یک محصول چالش‌های زیادی به همراه دارد و تصمیم سختی برای فروشنده و خریدار خواهد بود.

شما تجربه مثبت و منفی در این موضوع دارید؟