کتاب جمعه: دید اقتصادی | داستانی جذاب برای آموختن اقتصاد

دید اقتصادی
آریاناقلم

این کتاب به زبان داستانی و با تصویرسازیهای جذاب، با روایت زندگی سه دوست به نام‌های آبل، بیکر و چارلی شروع می‌شود، حکایت این سه دوست آن قدر پیش می‌رود تا داستان به شکل‌گیری اقتصاد در یک سرزمین بی‌نام و نشان تا رشد و پیشرفت و بالندگی آن رسیده و در نهایت مسیر فرو ریختن شاکله اقتصادی سرزمین آنها را بیان می‌کند.
در این مسیر بسیاری مفاهیم اقتصادی با زبانی ساده شرح داده شده به گونه‌ای که برای همه آنهایی که از اقتصاد هیچ چیزی نمی‌دانند تا آنها که به صورت عمیقتری با آن آشنا هستند حرفهایی برای گفتن دارد. هر چند در بسیاری از سطور کتاب اشارات زیادی به تاریخ اقتصادی آمریکا شده است که بعضا درک موضوع را کمی وابسته به دانستن تاریخچه اقتصادی-سیاسی این کشور کرده است اما همچنان میل به خواندن را از بین نمی‌برد.
علاوه بر اینها فصل‌های اول ممکن است شما را از ادامه دادن کتاب ناامید کند (موضوع را خیلی سطحی ببینید) اما قطعا با ادامه کتاب نظرتان بیشتر جلب می‌شود. در مجموع فصل‌هایی که به جریانات شکل دهنده تورم یا موضوعاتی چون پس انداز و وام پرداخته شده است برای من بسیار جذاب بود.
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱

فیلم رئیس خوب (The Good Boss)

the good boss
رئیس خوب

فیلم اسپانیایی رئیس خوب (The Good Boss) با بازی خاویر باردم (Javier bardem) در اسپانیا سر و صدای زیادی به پا کرده و جوایز زیادی رو هم در جشنواره‌های مختلف گرفته.

رسیدن به جایزه یک کمیته محلی، بلانکو مدیر شرکت ترازوسازی بلانکو رو در موقعیت‌های سختی از تصمیم‌گیری و عمل قرار میده.

بلانکو از دید من یک شخصیت خاکستریه که سعی داره مشکلات رو از روش‌های درست و انسانی حل کنه و وقتی موفق نمیشه برای رسیدن به هدفش (به آرامش رسوندن کارخانه برای بازدید کمیته محلی) دست به هر کاری میزنه.

شخصیت کاریزماتیک خاویر باردم به بلانکو هم تزریق شده و این شخصیت رو به تمامی به تصویر کشیده.

این فیلم درژانر “ماجراهای کسب و کار” دیالوگ‌های خوبی داره و صحنه‌های جذابی از تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و نتایج اثرات تصمیم‌گیری‌ها رو نشون میده علاوه بر این چاشنی طنز هم به افزایش این جذابیت کمک کرده.

 

کتاب جمعه: مدیریت استراتژیک پیشرفته | هنر رقصیدن با استراتژی

هنر رقصیدن با استراتژی
هنر رقصیدن با استراتژی دکتر مجتبی لشکر بلوکی

کلمات در دل خود معانی دارند و گاه به وقت نشستن در کنار دیگر کلمات، طوفانی از معانی ایجاد می‌کنند

حلزون

مسیر

تندباد

حالا

حلزون در مسیر تندباد،

به مثابه برنامه‌های استراتژیک کلاسیک سازمانی است که در جریانِ بی‌تامل حوادث و رویدادها و تغییرات مانند حلزونی که نه راه ایستادن دارد و نه راه رفتن و نه راه برگشت، سلاح افتاده اسیر دست تندباد خواهد شد.

ترکیبی زیبا از واژگان از کتاب مدیریت استراتژیک پیشرفته (هنر رقصیدن با استراتژی) – دکتر مجتبی لشکربلوکی، کتابی که از رویکرد منسوخ شده استراتژی نویسی سنتی می‌گوید و مدلی موعود برای جاری سازی (رقصیدن با) استراتژی ارائه می‌دهد.

فصل‌های ۵ و ۶ و ۷ که به بررسی برنامه‌ریزی استراتژیک در شرکت‌های نستله، مایکروسافت و گوگل می‌پردازه و همین‌طور فصل ۱۱ که دو نمونه ایرانی (بیک در ایران و کارآفرین روستایی آقای عباس برزگر) بررسی شده از  دلچسب‌ترین فصل‌های این کتاب برای من بود.

کتابِ جمعه- سرمایه‌گذاری در متاورس

متاورس Metaverse
Metaverse کتاب سرمایه‌گذاری در متاورس

🔹 به صورت کلی، می‌توانیم متاورس Metaverse ،را دنیایی مجازی بدانیم که هر چه مردم در دنیای واقعی انجام می‌دهند در آن دنیا هم قابل انجام است. برقراری ارتباط با این دنیای مجازی از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، گوشی‌های هوشمند و کامپیوتر شخصی میسر است.

🔹 این کتاب در اسفند ۱۴۰۰ به چاپ اول خود رسیده است، بنابراین با دقت بالایی از آخرین وضعیت متاورس از جنبه‌های مختلف صحبت می‌کند، این کتاب شما را از تکامل وب.۱ و مفاهیم اولیه متاورس وارد بحث می‌کند و ضمن آشنایی با مفاهیم کلیدی (فنی) چون واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض شما را وارد موضوعات حقوقی متاورس و چالش‌های پیش روی این موضوع کرده و از آینده آن صحبت می‌کند.

🔹 در این کتاب سعی شده تا آن‌چه در متاورس خواهیم دید را در حد بضاعت اطلاعاتی حال حاضر به تصویر بکشد و به شرکت‌ها و افراد خطوط فکری از آینده و بازار کار و موقعیتهای درآمدزایی در آن را بدهد.

🔹 این موضوع نوپاست و صحبت از آن پراکنده است اما این کتاب به خوبی و با ترجمه‌ای روان، هر آن‌چه را که شما برای آشنایی با این مفهوم (کامل‌تر از این کلمه‌ای برای توضیحش پیدا نکردم) نیاز دارید در اختیارتان می‌گذارد.

🔹🔹 اگر مثل من یک تکنوفیل هستید این کتاب، پیشنهاد جذابی برای مطالعه در ایام تعطیلات نوروز خواهد بود.

نویسندگان این کتاب مجموعه‌ای از محققان فناوری در لندن و مترجم آن آقای یاشارمجتهدزاده است و انتشارات سبزان آن را منتشر کرده است.

فیلم Ready player one

Ready player one
Ready player one

پیش از این فیلم Ready player one به کارگردانی استیون اسپیلبرگ ۲۰۱۸ رو دیده بودم و خیلی از جزئیات این فیلم رو درک نمی‌کردم امروز که این فیلم رو دوباره دیدم به نظرم جزئیاتش حیرت‌انگیز اومد و چقدر با دنیای ترسیم شده در متاورس مطابقت داره عینکهای واقعیت افزوده، لباسهای دارای حسگر، آواتارها، سکه‌هایی که در دنیای مجازی به دست میان و تبادل میشن.
برام جالبتر وقتی شد که فهمیدم این فیلم براساس رمانی به همین نام که در سال ۲۰۱۱ چاپ شده ساخته شده یعنی ۱۱ سال پیش.
این فیلم طولانی انتخاب خوبی در تعطیلات می‌تونه باشه.

کتابِ جمعه – بی حد و مرز

محیط رشد جایی است که در آن
🔹بقیه جلوتر از شما باشند
🔹شما دائما به چالش کشیده می‌شوی
🔹تمرکز شما رو به جلو است
🔹محیط تائید کننده است
🔹خارج از محدوده امنتان هستید
🔹هیجان زده بیدار می‌شوید
🔹دشمن شما نیست
🔹دیگران در حال رشدند
🔹افراد آرزوی تغییر دارند
🔹رشد کردن با الگوبرداری و توقع همراه است

اینها بخشی از یک فصل کتاب No limits: blow the cap off your capacity با عنوان ترجمه شده بی حد و مرز، حصار ظرفیت‌های خود را در هم بشکنید اثر جان سی. مکسول نویسنده، سخنران و کشیش آمریکایی از انتشارات آریاناقلم است.

جان مکسول یک کشیش هفتاد ساله است که در زمینه رهبری کتابهای زیادی نوشته، در این کتاب هم ماحصل تجربیاتش رو برای بالا بردن ظرفیتهای انسانی (در همه زمینه‌ها نه تنها کار) بیان کرده. برحسب تجربه، سن، جنسیت، علاقه و میزان مطالعه برای هر کتاب میشه ارزشی تعیین کرد مثلا ممکنه شما مدام در حال خوندن کتابهای حوزه خود یاری باشید اون وقته که دیگه مطالب اکثر کتابها بعد از مدتی براتون تکراری میشه و لذت خوندن یک موضوع جدید یا ایده و چالش نو رو براتون نداشته باشه یا برعکس برای فرد دیگری همون کتاب بسیار پر محتوا و جالب توجه باشه برای همین نمیشه در مورد یک کتاب برای همه یک نسخه خاص پیچید

اما از دید من این کتاب ۳۴۳ صفحه‌ای امتیازات زیر رو میگیره

ظاهر و چاپ کتاب: ⭐⭐⭐⭐⭐
ترجمه کتاب: ⭐⭐⭐⭐⭐
روند پیشبرد مطلب و دسته بندی موضوعی: ⭐⭐⭐⭐⭐
به اندازه گویی:⭐⭐⭐⭐
بیان عمیق مطلب و میزان مفید بودن مطالب: ⭐⭐⭐

در کل اگر دوست دارید یک زمانی به زندگیتون از جنبه میزان رشد و راهکارهای رشد بیشتر، نگاه کنید این کتاب قابل توصیه است

اگر قدرت این را دارید که کاری که مجبور به انجامش هستید رو با کاری که خوب انجام می‌دید و کاری که دوست دارید انجام بدید در یک راستا قرار بدید، اون کار به شما انرژی میده. (ماکسول)